Szanowny Kliencie

zanim powstaną Twoje wymarzone meble kuchenne musisz podjąć wiele ważnych decyzji. PROJEKT KUCHNIA Sp. z o.o. zaprojektuje je dla Ciebie w taki sposób, aby spełniły one Twoje potrzeby i zarazem były dopasowane do pomieszczenia, którym dysponujesz. Zadbamy także o to, aby praca w przyszłej kuchni była jak najbardziej ergonomiczna.


Ty zaś powinieneś nam przede wszystkim powiedzieć, w jakim stylu chciałbyś urządzić swoją kuchnię oraz pozwolić nam dokonać pomiaru pomieszczenia. Następnie wykonamy dla Ciebie wstępny projekt, który w dalszej kolejności musimy wspólnie uzgodnić aby możliwa była końcowa jego wycena. Na tym etapie, a także w fazie produkcyjnej będziemy potrzebowali od Ciebie podjęcia kilku decyzji co do wybory konkretnych z proponowanych przez nas rozwiązań. Nie obawiaj się jednak, we wszystkim służymy fachową poradą.

Zadaniem tej części naszej strony internetowej jest pomóc Ci w podjęciu owych decyzji. Poniżej stawiamy kilka pytań i odpowiadamy na nie, mając na celu udzielenie wielu porad i wskazówek, a także zasygnalizowanie pewnych kwestii związanych z urządzaniem kuchni i procesem powstawania mebli kuchennych na wymiar.
Najważniejsze pytania, które warto sobie zadać przed przystąpieniem do urządzenia kuchni to :

  1. Jaki styl kuchni wybrać?
  2. Gdzie szukać inspiracji?
  3. Co nam powie pomieszczenie?
  4. Ergonomia pracy w kuchni.
  5. Fronty i blaty – duet idealny.
  6. Mat czy połysk?
  7. Jak wyposażyć szafki?
  8. Sprzęt AGD - co wybrać?
  9. Ile kosztują meble kuchenne na wymiar?
 Jaki styl kuchni wybrać?

Istnieje bardzo wiele stylów kuchni. My wybraliśmy te, które najczęściej cieszą się powodzeniem naszych klientów.

Styl klasyczny

Kuchnia angielska, francuska lub prowansalska, czasem skandynawska, a tak naprawdę klasyczna lub tradycyjna. Cechują ją jasne kolory; często biel, blady odcień szarości, beżu, a nawet barwy pastelowe. Elementy charakterystyczne dla tego stylu to frezowane fronty, ozdobne uchwyty, listwy wykończeniowe i pilastry. Szafki kuchni klasycznych zdobią także witryny lub ażurowe maskownice. Zwolennicy tradycyjnych projektów wybierają zwykle drewniane lub drewnopodobne blaty, co nieco przełamuje dominujący jasny kolor mebli. Niektórzy klienci stawiają jednak na blaty w kolorze białym.

Styl industrialny / loftowy

Przeciwnicy industrialnego stylu kuchni zarzucają mu chłód i brak przytulności. Wielbiciele podkreślają niepowtarzalny charakter i zachwycają się jego surowym wnętrzem. Wszystko to jest oczywiście kwestią gustu, o którym nie należy dyskutować, a ponieważ industrialne projekty robią w ostatnich latach furorę warto skupić się na ich najważniejszych cechach. Styl industrialny to proste meble o taflowych frontach, pozbawione uchwytów i jakichkolwiek zdobień. Podstawowa kolorystyka to czerń, grafit, antracyt przełamane bielą i odcieniami drewna. Meble w stylu industrialnym mają uzupełniać surowe wnętrze, gdzie widoczne są ściany z betonu lub cegły oraz metalowe elementy i drewno. Zupełnie jak w starej opuszczonej fabryce z lat 50. lub 60.

Styl minimalistyczny

Kuchnia minimalistyczna to z pewnością rozwiązanie dla osób ceniących ład i porządek. Prosta w formie, z niewielką ilością detali, ale przemyślana i przyjemna dla oka. Górne szafki mebli sięgają często sufitu, a połyskujące fronty nie mają żadnych zdobień. Zamiast tradycyjnych uchwytów wykorzystuje się systemy typu push to open, które powodują wygodne użytkowanie szafek. Starannie dobrane materiały oraz stonowana kolorystyka sprawiają, że kuchnia w tym stylu jest uniwersalna i ponadczasowa. Dopełnieniem minimalistycznej formy są zazwyczaj zabudowane sprzęty AGD, a charakteru dodaje np. hartowane szkło umieszczone na ścianie pomiędzy dolnymi i górnymi meblami.

Styl rustykalny

Kuchnia rustykalna to mieszanka stylu klasycznego z estetyką vintage. Wachlarz kolorów mebli jest szeroki, od odcieni beżu, kremu, brązu, aż po butelkową zieleń. Fronty są frezowane lub przecierane w taki sposób aby „udawały” stare meble. Kuchnie rustykalne obfitują w detale. Witryny ze szprosami, dużo ozdobnych listew i charakterystyczne np. porcelanowe uchwyty świetnie dopełniają całości. Sercem tego rodzaju kuchni jest często stylowy okap, z obowiązkową półką na stary moździerz, a także inne specyficzne dodatki, jak zlew z widocznym frontem, czy odkryte półki na wino.

Kuchnia biała

Kuchnie w bieli stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Wiele osób uważa, że moda na białą kuchnię nigdy nie przemija, a utrzymanie w niej czystości wcale nie jest kłopotliwe. Ponadto, asortyment jaki oferują obecnie producenci mebli kuchennych i akcesoriów jest tak szeroki, że nawet biała kuchnia staje się nietuzinkowa. Można wybrać fronty w połysku lub matowe, gładkie lub niebanalne frezy, wysokie carga, pełną zabudowę albo jedynie dolne szafki, rezygnując zupełnie z górnych mebli. Na korzyść białej kuchni będzie przemawiać jej elegancja, uniwersalność i ponadczasowość.

Kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób. Jest tak przede wszystkim dlatego, że wyspa stanowi ozdobę samą w sobie. Pięknie wykończona i ciekawie zaaranżowana skupia uwagę gości i cieszy oko domowników. W połączeniu np. z hokerami spełnia funkcję barku lub miejsca przeznaczonego na odpoczynek. Niejednokrotnie wyspa to także dodatkowa przestrzeń do przygotowywania posiłków lub przechowywanie sprzętów kuchennych. Ale jest jeden warunek: aby zdecydować się na wyspę w kuchni trzeba mieć do dyspozycji przestronne pomieszczenie. Dobrze zaprojektowana wyspa nie może utrudniać ani korzystania z innych obszarów kuchni, ani komunikacji między domownikami.

Gdzie szukać inspiracji?


Źródła inspiracji dostępne w Internecie oraz w prasie kolorowej są właściwie nieskończone. Pomysłów na urządzenie kuchni warto szukać również na różnorakich targach design. Oto wybrane propozycje:

www.pinterest.com
www.magazif.com
www.maxkuchnie.pl oraz drukowany magazyn „max kuchnie”
www.homebook.pl
www.stylowi.pl
www.muratordom.pl
www.czterykaty.pl
www.budujemydom.pl
www.domolubni.pl
www.urzadzamy.pl
www.czasnawnetrze.pl
magazyn „Świat łazienek i kuchni”, wydawca Publikator Sp.z o.o.
4DesignDays, Katowice
Arena Design, Poznań
Home Decor, Poznań
Targi Meble Polska, Poznań
LUBDOM, Lublin
Targi Sztuki Dostępnej, Warszawa
Warsaw Home, Warszawa

Co nam powie pomieszczenie?

Wielkość i układ wnętrza przeznaczonego na kuchnię to pierwsze wytyczne do urządzenia i zaprojektowania mebli kuchennych. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmieszczenie okna i drzwi, a konstrukcję mebli dopasować do kształtu przyszłej kuchni w taki sposób, aby nie zaburzyć żadnych proporcji. Według najnowszych trendów i powszechnych opinii projektantów wnętrz idealnie, gdy styl kuchni nawiązuje do stylu innych pomieszczeń, zwłaszcza gdy aranżujemy kuchnie otwarte na salon lub jadalnię. Nie zapominajmy jednak, że wówczas kuchnia powinna mieć umowną granicę w postaci wyspy, półwyspu, barku lub np. stołu.

Ergonomia pracy w kuchni

Większość osób spędza w kuchni dużo czasu przygotowując posiłki i porządkując po ich skonsumowaniu. W ferworze tych zajęć wszystko czego potrzebujemy do codziennych prac musi funkcjonować bez zarzutu. Zgodnie z podstawowymi zasadami ergonomii kuchnia powinna być podzielona na strefy przeznaczone do: przechowywania produktów i urządzeń , zmywania, przygotowywania dań oraz gotowania. Najlepiej, gdy powyższy układ zostanie zachowany według kolejności i zgodnie z ruchem zegara dla osób praworęcznych oraz przeciwnie do pracy zegara dla leworęcznych. Lodówka, szafka spiżarniana powinny znajdować się blisko drzwi wejściowych; zaraz za nimi szafka z wygodnym blatem, która ułatwi odkładanie produktów; następnie zlew, kolejna szafka i blat roboczy, dalej płyta grzewcza. Niestety nie każdy układ pomieszczeń umożliwia zastosowanie powyższych zasad. Ważne by oddzielić zlew od płyty grzewczej, wygospodarować wygodną przestrzeń do przygotowywania posiłków oraz przemyśleć sposób otwierania szafek. Meble w żadnym miejscu nie powinny ze sobą kolidować. Z ergonomicznego punktu widzenia duże znaczenie ma także wysokość mebli. Oczywiście istnieją określone standardy, ale w praktyce warto indywidualnie do siebie dostosować wysokość blatu i górnych szafek. Dylematem dla osób planujących wyposażenie nowej kuchni mogą być także warianty szafek- ich asortyment jest bardzo duży. Przy wyborze systemów cargo, różnego rodzaju szuflad lub szafek narożnych należy kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością. Wachlarz cenowy wszystkich opisanych powyżej elementów jest bardzo zróżnicowany.

Fronty i blaty – duet idealny

Fronty meblowe są jednym z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych elementów w całym wystroju kuchni. W większości projektów mebli kuchennych to właśnie od wyboru frontów zależy cała stylistyka wnętrza. Kolor, rodzaj i jakość materiałów oraz estetyka i wzornictwo frezów muszą być dobrze przemyślane. Z korzyścią dla klientów zakres dostępnych na rynku frontów jest bardzo duży. Dominują fronty z płyt lakierowanych, laminowanych i akrylu, ale zastosowanie znajdują również fronty pokryte folią PCV, fornirowane, a nawet z litego drewna. Przy wyborze frontów, oprócz walorów wizualnych, należy rozważyć trwałość i odporność materiałów oraz to, w jaki sposób i jak długo będziemy użytkować meble. Dopełnieniem frontów są uchwyty. Asortyment tych dodatków jest naprawdę szeroki. Można śmiało powiedzieć, że każdy rodzaj uchwytów, który sobie wymarzymy jest osiągalny na rynku.
Kolejnym krokiem w komponowaniu mebli kuchennych jest wybór blatu. Decyzji w tym zakresie należy dokonywać w sposób równie pieczołowity co wspomnianych powyżej frontów. Dostępne na rynku blaty wykonane są najczęściej z płyt wiórowych połączonych z laminatem oraz tzw. laminatów kompaktowych, a także z litego drewna, sklejki, konglomeratów i naturalnych kamieni.

Oprócz frontów i blatów należy jeszcze wybrać materiał na korpusy szafek. Wbrew pozorom to ważny element mebli. Korpusy wykonuje się standardowo z płyt wiórowych laminowanych o grubości 18 mm. Dobrej jakości płyty charakteryzują się wysoką gęstością wiór, a na brzegach zabezpieczone są okleiną PCV. Wszystko po to, aby w czasie użytkowania nie doszło do uszkodzeń np. pod wpływem wysokich temperatur lub zalania wodą. Biorąc pod uwagę estetykę, konfiguracji korpusów i frontów mebli kuchennych można dokonać na 2 sposoby. Pierwszy z nich to dopasowanie zbliżonej kolorystyki obu elementów lub drugi – wybór kontrastowych kolorów, np. jasny kolor frontów, ciemny kolor korpusów.

Z uwagi na duży asortyment frontów i blatów poniżej zamieszczamy charakterystykę poszczególnych ich rodzajów:

FRONTY
Fronty lakierowane - są obecnie najczęściej wybieranym przez klientów rodzajem frontów. Występują w wersji matowej lub na wysoki połysk. Bazą dla tego rodzaju frontów jest płyta MDF.

Zalety frontów lakierowanych to przede wszystkich ich ekskluzywny wygląd, który nadaje pomieszczeniu wyjątkowego charakteru; bardzo szeroka paleta kolorów (w tym możliwość zastosowań specjalnych lakierów dających efekt np. struktury, brokatu itp.), a także bardzo szeroka oferta frezów. Fronty lakierowane dają ponadto tzw. efekt lustra, który powoduje optyczne powiększenie pomieszczenia, a także je rozświetla.

Wady frontów lakierowanych to stosunkowo wysoka cena oraz niska odporność na uszkodzenia mechaniczne, co z kolei prowadzi do powstawania zarysowań i odpryśnięć, o które nie trudno podczas pracy w kuchni. Fronty lakierowane nie są również łatwe w utrzymaniu czystości. Na ich powierzchni widoczne są bowiem wszelkiego rodzaju zabrudzenia, w tym trudne do usunięcia odciski palców.

Fronty lakierowane pasują szczególnie do wnętrz w stylu nowoczesnym i minimalistycznym.

Decydując się na fronty lakierowane trzeba wiedzieć, że aby cieszyły swoim wyglądem przez długie lata należy o nie regularnie dbać. Wykorzystuje się do tego miękkie ściereczki, np. z mikrofibry, a zamiast agresywnych detergentów używa ciepłej wody. W przypadku wystąpienia zarysowań, otarć czy wypłowienia koloru można je oddać do ponownego lakierowania.

Fronty z płyty laminowanej
Fronty te cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę. Bazą do ich wykonania jest płyta wiórowa pokryta laminatem. Na rynku mamy do wyboru naprawdę szeroki zakres płyt, w tym imitujących drewno. Poza atrakcyjną ceną fronty laminowane są stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości oraz odporne na uszkodzenia i zarysowania. Przy wyborze frontów z płyty wiórowej laminowanej warto zwrócić uwagę na sposób zabezpieczenia krawędzi. Obrzeże słabej jakość, źle przyklejone może znacząco pogorszyć wygląd tego rodzaju frontów. Należy także przyznać, że fronty z płyty wiórowej laminowanej nie będą tak efektowne jak fronty lakierowane, drewniane lub fronty fornirowane.

Fronty akrylowe w ostatnim czasie bardzo mocno zyskują na popularności. Tego typu fronty wykonane są z płyty MDF pokrytej akrylem. Akryl z kolei jest materiałem o najwyższej jakości. Jest bardzo odporny na promienie UV, co powoduje, że z wraz z upływem czasu właściwie się nie odbarwia. Cechuje go także wysoka odporność na wodę i temperaturę oraz wytrzymałość na zarysowania. Akryl bardzo dobrze sprawdza się w roli frontów w wysokim połysku.

W odróżnieniu od frontów lakierowanych fronty akrylowe są tańsze, niestety paleta kolorów jest w przypadku akrylu najuboższa. W zakresie wzorów oferta ogranicza się tylko do tzw. frontów płaskich bez frezów, z brzegami oklejonymi obrzeżem ABS, HG lub dwuwarstwowym DUO dającym tzw. efekt szyby.

Fronty pokryte folią PVC to stosunkowo popularne rozwiązanie, aczkolwiek trzeba przyznać, że tracące na popularności w ostatnich latach, głównie za sprawą producentów, którzy stosowali tanie, a co z tym idzie słabe jakościowo folie oraz technologie oklejania. Na szczęście na rynku są także producenci, którzy potrafią wykonać tego rodzaju fronty w wysokiej jakości. Zestawienie płyty MDF, stanowiące bazę, i folii PVC pozwala na wykonanie frontów z różnymi frezami i o różnych kształtach przy zachowaniu dobrej odporności na czynniki mechaniczne i wilgoć. Do zalet frontów PVC należy zaliczyć szeroką kolorystykę foli, w tym także imitujących drewno i beton oraz niższą cenę ich wykonania w porównaniu z frontami lakierowanymi. Po stronie wad należy wymienić blaknięcie kolorów na foliach niskiej jakości oraz odklejanie się folii w miejscach narażonych na wysoką temperaturę. Problem ten nie dotyczy jednak wszystkich producentów.

Fronty drewniane –są najbardziej szlachetną formą spośród wszystkich rodzajów frontów. Wykonywane są zarówno z krajowych jak i egzotycznych gatunków drewna. Rodzaj zastosowanego drewna determinuje trwałość i kolor frontów. Fronty z drewna znajdą zastosowanie zarówno w kuchniach klasycznych, rustykalnych jak i nowoczesnych. Poddaje się je różnym rodzajom obróbki, w efekcie czego mogą zostać wygięte, wybarwione, postarzone, porysowane lub mieć podkreśloną strukturę drewna.

Główne zalety frontów wykonanych z drewna to ich naturalny wygląd, unikatowa struktura, widoczne słoje oraz możliwość wyboru spośród szerokiej gamy gatunków drewna. Wadami tego rodzaju frontów jest natomiast ich cena - są najdroższe w zestawieniu z innymi - oraz konieczność ich odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. Musimy jednak pamiętać, że drewno jest w 100% materiałem naturalnym w związku z czym np. narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych z upływem czasu może się przebarwiać.

Fronty fornirowane to tańsza alternatywa dla frontów drewnianych. Wykonane są z płyty MDF oklejonej cienkim płatem drewna zwanym fornirem. Dodatkowo mogą być pokrywane lakierami lub barwione bejcami nitro. Fronty fornirowane mają już zastosowanie od bardzo długiego czasu i wciąż są popularne, szczególnie w nowoczesnym designie. Ich charakterystyczną cechą jest całkowicie gładka powierzchnia możliwa do osiągnięcia ze względy na brak problemu naprężeń, który występuje w przypadku litego drewna.
Zaletą frontów fornirowanych są przede wszystkim niższa cena w porównaniu do frontów drewnianych oraz powtarzalność struktury. Do wad należy zaliczyć fakt, że fornir jest materiałem stosunkowo miękkim i podatnym na uszkodzenia.

BLATY
Blaty laminowane to najczęściej wybierane przez klientów blaty kuchenne. Do ich zalet należą: uniwersalność, a co za tym idzie duże możliwości w wykończeniu wnętrza w zakresie kolorystyki i odtworzenia naturalnych wzorów i struktur; odporność na wysokie temperatury, wodę oraz promieniowanie UV; łatwość w utrzymywaniu czystości - można je czyścić używając standardowych detergentów bez obawy o utratę ich jakości. Blaty laminowane są również łatwe w montażu i mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Do ich wad można zaliczyć łatwość zarysowań (nie należy kroić żywności bezpośrednio na tego rodzaju blatach) oraz pęcznienie (w sytuacji nieprawidłowego zabezpieczenia blatów od spodu lub w miejscach ich połączeń, a także w miejscach, w których wycięto otwory na zlew, płytę grzewczą ect). Co ważne, uszkodzony blat laminowany raczej nie będzie możliwy do naprawy, lecz trzeba go będzie wymienić na nowy. Warto również podkreślić, że producenci blatów laminowanych cięgle pracują nad ich ulepszaniem. Niektóre blaty laminowane pokryte są specjalnymi warstwami antybakteryjnymi, inne np. dzięki dodatkowym doklejkom stają się odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne.

Blaty drewniane to produkty ponadczasowe, zwłaszcza dla tych klientów, którzy cenią sobie klasykę i ciepły klimat wnętrz. Trzeba przyznać, że blaty tego rodzaju są ostatnio coraz częściej wybierane do aranżacji kuchni, szczególnie przez miłośników stylu skandynawskiego lub industrialnego. Blaty drewniane wykonuje się w Polsce z krajowych gatunków drzew takich jak dąb, buk, jesion, gdyż uzyskane z nich drewno jest twarde i w małym stopniu rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Blaty drewniane mogą być wykonywane z drewna litego lub klejonego. Różni je wówczas nie tylko wygląd, ale również odmienna tendencja do odkształceń, bowiem drewno klejone likwiduje w większym stopniu wewnętrzne naprężenia oraz nie rozsycha się i nie pęka tak jak drewno lite.

Blat drewniany powinien być należycie zabezpieczony. Używa się do tego specjalnych lakierów lub olejów. Czynność olejowania należy powtarzać cyklicznie w odstępach np. co 6 miesięcy. W zależności od wyboru zabezpieczeń efekty będą różne - blaty lakierowane staną się mniej odporne na wysoką temperaturę, a ewentualne zarysowania czy wgłębienia będą bardziej widoczne. Blaty olejowane będą natomiast bardziej wytrzymałe na temperaturę, a niewielkie zarysowania z biegiem czasu mogą stać się mniej zauważalne. Należy także nadmienić, że blat olejowany może ściemnieć w trakcie użytkowania, a pozostawiona na nim woda lub mokre naczynia spowodują plamy. Przebarwienia i brzydkie zacieki powstaną także po czerwonym winie lub innym alkoholu, który wchodzi z nim w reakcję chemiczną. Pocieszający jest fakt, że blat drewniany, w odróżnieniu od blatu laminowanego, można z powodzeniem odnowić. Należy go przeszlifować i ponownie zaolejować. Cena blatu drewnianego jest przede wszystkim uzależniona od gatunku drewna i znacząco wyższa niż cena blatu laminowanego.

Blaty z innych alternatywnych materiałów
Blaty kamienne, stalowe, z konglomeratów i spieków kwarcowych należą do zdecydowanie bardziej odważnych stylistycznie i kosztownych materiałów. Mają bardzo różne właściwości.

Blaty kamienne są efektowne i wyjątkowo odporne zarówno na wysoką temperaturę jak i plamy i zarysowania. Ponadto, wymagają pielęgnacji, są bardzo ciężkie oraz zimne w dotyku. W Polsce blaty kamienne najczęściej wyrabiane są z granitu i marmuru. Kamienie te mają nieco inne właściwości. Granit jest bardzo twardy i odporny na wysoką temperaturę. Jego wielką zaletą jest to, że nie wchodzi w reakcję z kwasami używanymi w kuchni (sok, ocet itp.) Granit występuje w wielu odmianach kolorystycznych – od czerni, przez odcienie szarości, beże, róż, aż po zieleń i błękit. Blat z granitu może być wykonany w dwóch opcjach - z połyskiem lub w gładkiej matowej wersji. Marmur zaś nie jest tak twardy jak granit, a co za tym idzie, tak odporny na zadrapania. Łatwiej też wchłania tłuszcze i inne płynne substancje, przez co na blatach z marmuru nie trudno o plamy. Zarówno granit jak i marmur trzeba zaimpregnować aby zmniejszyć ich nasiąkliwość. Zaletą marmuru jest jego niebanalny wygląd. Ponad to kamień ten pięknie się starzeje, przez co wykorzystuje się go do wykończenia bardzo luksusowych pomieszczeń.

Alternatywę dla blatów z granitu i marmuru stanowią blaty z konglomeratów. Wykonane są z naturalnego kruszonego kamienia oraz różnego rodzaju żywic i wypełniaczy, dzięki czemu są lżejsze niż blaty kamienne i wykazują większą odporność na zabrudzenia. Blaty z konglomeratów nadają kuchni indywidualnego i ekskluzywnego charakteru. Ich zaletą jest także to, że wyglądem przypominają naturalne kamienie. Wadą blatów z konglomeratu jest z pewnością brak zmienności wzoru, są jednak tańsze niż blaty kamienne.

Według opinii wielu fachowców blaty stalowe mają swój niepowtarzalny charakter. Blacha tych blatów, w zależności od sposobu jej walcowania, ma różne cechy i właściwości. Walcowana na zimno jest gładka i cienka. Walcowana na gorąco może przyjąć różnorodną fakturę, przypominającą np. słoje drewna lub beton.

Blaty ze spieków kwarcowych sprostają niemal wszystkim kuchennym wyzwaniom. Są bardzo odporne zarówno na uderzenia ciężkimi przedmiotami jak i zarysowania oraz wszelkie zabrudzenia i wysoką temperaturę. Można na nich bezpośrednio przygotowywać potrawy, bez użycia deski do krojenie, gdyż są bezpieczne w kontakcie z żywnością. Ponadto, przeciwdziałają rozwojowi pleśni, bakterii i grzybów.

Mat czy połysk?

Dokonując wyboru frontów, a właściwie odpowiadając sobie na pytanie „Mat czy połysk?” należy brać pod uwagę głównie osobiste preferencje, ale także wybrany styl mebli kuchennych, a nawet rodzaj oświetlenia.

Fronty z połyskiem idealnie pasują do stylu postindustrialnych loftów bądź stylu minimalistycznego podkreślając surowy styl pomieszczenia. Obecne trendy w meblarstwie pokazują, że Polacy chętniej wybierają fronty o wysokim połysku. Szczególnie dobrze prezentują się one w przypadku mebli kuchennych dając efekt lustrzanego odbicia. Fronty te optycznie powiększają pomieszczenie, co jest szczególnie ważne w przypadku niedużych pomieszczeń. Fronty z połyskiem będą prezentowały się bardzo nowocześnie, ale z pewnością do minusów należeć będą trudność w utrzymaniu czystości. „Palcowanie” to największa wada tego rodzaju frontów.

Fronty matowe natomiast doskonale wpasowują się w styl klasycznych mebli i kojarzą się z wysoką jakością wykończenia. Są symbolem ponadczasowej elegancji. Pasują do rożnych wystrojów pomieszczeń. Ponadto, nie odbijają światła, tworząc we wnętrzu ciepły klimat. Niestety mogą optycznie pomniejszyć pomieszczenie, co należy uznać za ich wadę. Ich niekwestionowaną zaletą jest łatwość czyszczenia, gdyż odciski palców są na nich mniej widoczne niż na frontach z wysokim połyskiem. Jest to szczególnie ważne w przypadku frontów bezuchwytowych. Matowe wykończenia podkreślają również naturalną strukturę wielu płyt, z których wykonane są fronty. Meble z płyt wiórowych laminowanych, płyt lakierowanych MDF oraz fronty fornirowane prezentują się w wersji mat bardzo dobrze. Wszystko jednak pozostaje kwestią gustu.

Intrygujące może być połączenie frontów z połyskiem i frontów matowych w jednym projekcie mebli kuchennych. Przykładowo można zestawić ze sobą szafki górne z frontami w wysokim połysku z szafkami dolnymi z frontami matowymi. W ten sposób kuchnia uzyska oryginalny charakter.

Jak wyposażyć szafki?

Proste półki w szafkach kuchennych dawno odeszły do lamusa. W zamian za to otrzymaliśmy nowoczesne mechanizmy, które podczas pracy w kuchni mają na celu zapewnienie najlepszej funkcjonalności. Najistotniejsze w wyborze wyposażenia szafek jest ich przeznaczenie oraz sposób otwierania. Kosze cargo, systemy narożnikowe, półki obrotowe, systemy wysuwania szuflad, organizery na pewno ułatwią zadania w kuchni. Niestety za te udogodnienia trzeba słono zapłacić. Złośliwi twierdzą, że najnowocześniejszy osprzęt może być nawet droższy od mebli kuchennych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pewne zagadnienie, które dla wielu użytkowników nowoczesnych kuchni może mieć kluczowe znaczenie. Mowa tu o technologii ruchu, czyli sposobie otwierania i zamykania szafek, szuflad, systemów cargo. Jest to bardzo istotne, ponieważ służy naszej wygodzie przez lata. Technologia ruchu to bardzo rozległe pojęcie. Warto szczegółowo prześledzić dostępne w Internecie informacje, obejrzeć kilka krótkich filmów, które wyjaśnią terminy: BLUMOTION, SERVO-DRIVE, TIP-ON oraz uzmysłowią jak ważny dla naszego komfortu jest wybór właściwych podnośników, zawiasów, systemów płynności ruchu zarówno manualnych czy też wspomaganych elektrycznie. Osoby, które nie chcą lub nie mają czasu aby zagłębić się w tematykę technologii ruchu wykorzystywaną w meblarstwie mogą liczyć na naszą pomoc. Zaproponujemy odpowiednie rozwiązania w zależności od Państwa preferencji i budżetu jaki chcą Państwo przeznaczyć na urządzenie kuchni.

Sprzęt AGD – co wybrać?

Wybór sprzętu AGD zazwyczaj nie leży w naszej gestii. Pragniemy jednak zwrócić uwagę na pewne kwestie. Zacznij od dopasowania stylu i kolorystyki sprzętów do mebli kuchennych. Potem, określ które sprzęty pozostaną wolnostojące, a które zdecydujesz się zabudować. I nie chodzi tu tylko o lodówkę czy zmywarkę. Dla maksymalnego komfortu w kuchni można zabudować też mikrofalę i ekspres do kawy. Następnie skrupulatnie dopasuj rozmiary poszczególnych sprzętów biorąc pod uwagę własne potrzeby oraz możliwości techniczne pomieszczenia. Mała zmywarka może nie wystarczyć dla 4 osobowej rodziny, a wysoka lodówka może okazać się zbyt duża dla dwojga domowników. Pamiętaj, że lodówka do zabudowy będzie mniejsza niż jej wersja wolnostojąca. W dobie ekologii nawet w wyborze sprzętów kuchennych zwracaj uwagę na ochronę środowiska. Rozważ stylistykę zlewu i jego gabaryty. Modne ostatnio zlewy z widocznymi frontami nie pasują do wszystkich mebli. Przed decyzją o zakupie płyty grzewczej sprawdź możliwości techniczne pomieszczenia lub budynku. Zważ, jakie zalety posiada płyta gazowa, a jakie indukcyjna. Weź pod uwagę zarówno szybkość gotowania jak i koszty eksploatacji. Nie popadaj jednak w przesadę. Promowane przez producentów sprzętów AGD technologię nie przydają się każdemu Kowalskiemu. Wybierz właściwy okap, i w jego przypadku nie sugeruj się jedynie walorami estetycznymi. Nowoczesny okap powinien być przede wszystkim cichy i efektywny. Wytypuj odpowiedni dla Ciebie piekarnik i zastanów się nad jego usytuowaniem. W tym przypadku możemy zwrócić Twoją uwagę na piekarniki wyposażone w systemy pomagające utrzymać czystość. Nazwy tych systemów różnią się w zależności od producentów.
W podejmowaniu powyższych decyzji może pomóc zapoznanie się z następującymi terminami:
intuicyjne AGD, inteligentne urządzenia do gotowania, dynamic cooking technology (DCT), dual cook, kompletne menu by Franke, Hob&Go by Amica, W Collection by Whirlpool i wiele innych.

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar?

Oczywiste jest, że na cenę mebli kuchennych ma wpływ wiele czynników. Powierzchnia pomieszczenia, ilość mebli do zabudowy, rodzaj wybranych frontów, blatów i innych materiałów, zastosowane okucia meblowe i wyposażenie poszczególnych szafek, a także robocizna, koszty transportu ect. Podsumowując te elementy musisz zazwyczaj liczyć się z kosztem poniżej 10.000 zł w przypadku małej kuchni, nieco ponad 10.000 zł i więcej w przypadku średniej wielkości kuchni oraz kilkunastu tysięcy złotych w przypadku dużej kuchni. W zależności od wyboru materiałów oraz zastosowanych technologii tzw. kuchnie ekskluzywne mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Decydując się na zakup mebli kuchennych na wymiar w zamian otrzymujesz fachowe doradztwo, projekt, a przede wszystkim ładną i funkcjonalną kuchnię dopasowaną do pomieszczenia oraz Twoich indywidualnych potrzeb.